Jak przeprowadza się pomiary trudno dostępnych miejsc w aparaturze?

Wykonywanie pomiarów różnych sprzętów może czasami okazać się bardzo problematyczne. Łatwo dostępne miejsca czy elementy, które da się wymontować można zmierzyć suwmiarkami, średnicówkami i każdym innym urządzeniem. Jednak część maszyn ma swoje zakamarki, do których ciężko jest się dostać, a z jakiegoś powodu nagle potrzebujemy ich dokładnych wymiarów.

Wykonywanie pomiarów różnych sprzętów może czasami okazać się bardzo problematyczne. Łatwo dostępne miejsca czy elementy, które da się wymontować można zmierzyć suwmiarkami, średnicówkami i każdym innym urządzeniem. Jednak część maszyn ma swoje zakamarki, do których ciężko jest się dostać, a z jakiegoś powodu nagle potrzebujemy ich dokładnych wymiarów. Inżynierowie długo borykali się z tym problemem, aż w końcu wymyślili sposób na jego rozwiązanie. Wbrew pozorom nie opracowali miernika w postaci kolejnego narzędzia, tylko poszli o krok dalej – wspomogli się znajomością chemii.

 

Masy elastyczne

Jak robi się pomiary masą elastyczną? Łatwo i wygodnie. Do trudno dostępnego miejsca wlewa się masę (np. do otworów czy gwintów), a następnie czeka aż zastygnie. Gotowy odlew wyciąga się z otworu i dokonuje na nim pomiarów przy pomocy tradycyjnych narzędzi. Oczywiście zostały opracowane różne rodzaje mas, o różnej konsystencji i elastyczności. Najważniejsze jednak jest to, że każda z nich po zastygnięciu nie kurczy się, nie obsycha, ani w żaden inny sposób nie zmienia swojego kształtu. Pozwala więc na idealne odzwierciedlenie kształtu, który chcemy zmierzyć.

 

Zalety masy

Pomiary przy pomocy masy mają wiele zalet. Oczywiste z nich to wcześniej wspomniane łatwość pomiaru i jego precyzja. Jednak autoryzowany dystrybutor Plastiform – lidera w produkcji specjalistycznych mas, zwraca uwagę na ich podstawową cechę i jednocześnie powód, dla którego zostały stworzone. Gdyby nie masy, dostanie się do trudno dostępnych miejsc wymagałoby wiercenia otworów rewizyjnych czy rozmontowywania całej maszyny, a to kolei zawsze narusza jej konstrukcję. Płynna masa dostaje się w nawet najciaśniejsze zakamarki i pozwala na wygodny, dokładny i bezpieczny dla urządzenia pomiar.