Potęga suwmiarki

Suwmiarka to jedno z najczęściej spotykanych urządzeń pomiarowych nie tylko na uczelniach czy w warsztatach, ale również w domach. Jest niewiele bardziej skomplikowana od zwykłej linijki, którą potrafią przecież obsługiwać już dzieci w podstawówce. Mimo to, tak nieskomplikowany gadżet decyduje o naprawach wielu mechanizmów, produkcji mebli, a czasami nawet efektach prac domowych majsterkowiczów.

Suwmiarka to jedno z najczęściej spotykanych urządzeń pomiarowych nie tylko na uczelniach czy w warsztatach, ale również w domach. Jest niewiele bardziej skomplikowana od zwykłej linijki, którą potrafią przecież obsługiwać już dzieci w podstawówce. Mimo to, tak nieskomplikowany gadżet decyduje o naprawach wielu mechanizmów, produkcji mebli, a czasami nawet efektach prac domowych majsterkowiczów. Gdyby suwmiarka nie istniała, po prostu trzeba by ją było czym prędzej wymyślić!

 

Budowa suwmiarki

Suwmiarki są zbudowane z prowadnicy i przesuwnego suwaka, powierzchni pomiarowych oraz urządzenia odczytowego. Mierzony obiekt umieszcza się pomiędzy szczekami i dosuwa je do siebie tak, by mocno go trzymały. Teraz można sprawdzić wyniki pomiaru i je zanotować. Jeśli chodzi o urządzenia odczytowe, na suwmiarkach, mogą być one rożne. W najstarszych suwmiarkach jest to po prostu zwykła podziałka. Ulepszone modele posiadają podziałkę i specjalny zegarowy czujnik, które razem podają nam wynik. Najbardziej precyzyjne i najłatwiejsze w obsłudze są jednak suwmiarki elektroniczne. Należy je włączyć, umieścić mierzony przedmiot między szczękami, a wynik pomiaru wyświetla się sam na ekraniku. Dokładność pomiarów suwmiarki należy raz na jakiś czas profesjonalnie sprawdzić i w razie potrzeby urządzenie skalibrować.

 

Co można zmierzyć suwmiarką?

W zasadzie wszystko to, co byśmy chcieli zmierzyć linijką – tylko, że znacznie dokładniej. Poza wymiarami przedmiotów można też mierzyć odległości między nimi. Suwmiarka to przyrząd dość tani, a do tego niezwykle praktyczny. Przydaje się w każdym domu przy przeprowadzaniu nieskomplikowanych, drobnych napraw, a jednocześnie jest podstawowym narzędziem pracy na co dzień w wielu warsztatach. Dokładniejsze pomiary możemy uzyskać tylko mikrometrem i innymi bardzo precyzyjnymi urządzeniami.