Co to jest mikrometr?

Mikrometr, zwany inaczej mikromierzem lub śrubą mikrometryczną, służy do pomiarów niewielkich, twardych elementów z bardzo dużą dokładnością. Mikrometry mierzą obiekty z dokładnością do 0,01mm, a ich nowoczesne, elektroniczne wersje nawet do 0,001mm! Są to bardzo precyzyjne urządzenia, mające swój rodowód w suwmiarkach. Jego pierwsza, jeszcze niedoskonała wersja została wynaleziona w XVII wieku, a od tamtej pory urządzenie jest cały czas udoskonalane. Do produkcji seryjnej trafił w Wielkiej Brytanii w1867 roku i do dziś inżynierowie nie wyobrażają sobie bez niego życia.

Mikrometr, zwany inaczej mikromierzem lub śrubą mikrometryczną, służy do pomiarów niewielkich, twardych elementów z bardzo dużą dokładnością. Mikrometry mierzą obiekty z dokładnością do 0,01mm, a ich nowoczesne, elektroniczne wersje nawet do 0,001mm! Są to bardzo precyzyjne urządzenia, mające swój rodowód w suwmiarkach. Jego pierwsza, jeszcze niedoskonała wersja została

wynaleziona w XVII wieku, a od tamtej pory urządzenie jest cały czas udoskonalane. Do produkcji seryjnej trafił w Wielkiej Brytanii w1867 roku i do dziś inżynierowie nie wyobrażają sobie bez niego życia.

 

Budowa i działanie

Aby zmierzyć obiekt w mikrometrze, należy umieścić go między zaciskami i stopniowo dokręcać pokrętło. Pokrętło ma sprzęgło, które gwarantuje, że naciskamy na mierzony obiekt za każdym razem ta samą siłą. To wszystko. Teraz wystarczy tylko odczytać wyniki z podziałek i je zanotować. Okręcamy pokrętło, wyjmujemy mierzony przedmiot i narzędzie jest gotowe do wykonywania pomiarów kolejnych obiektów. Obsługa nowoczesnych, elektronicznych mikrometrów jest jeszcze prostsza. Rozróżniamy mikrometry wewnętrzne i zewnętrzne. Pierwsze służą do pomiarów małych elementów, drugie zaś do mierzenia średnic otworów. Mikrometry, jak wszystkie urządzenia pomiarowe, co jakiś czas należy kontrolować, a w razie potrzeby ponownie skalibrować.

 

Co można zmierzyć mikrometrem?

Mikrometr jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie wymagany jest precyzyjny pomiar. Można zmierzyć nim np. grubość drutu, blachy, czy ścianki rury. Używa się go m.in. przy produkcji śrub. Dzięki niemu możemy zmierzyć średnicę podziałową gwintu. W wypadku produkcji pił tarczowych, mikrometr poda nam dokładną grubość zębów w kole zębatym. Mikrometry są niezastąpione przy planowaniu mechaniki i budowy maszyn, ale także w wielu innych dziedzinach.