Porównanie różnych rodzajów suwmiarki

Urządzeniem, które zdecydowanie ułatwia wykonywanie różnorodnych prac pomiarowych, jest suwmiarka. Jednym z coraz częściej stosowanych typów tego urządzenia jest suwmiarka elektroniczna, które zapewniają bardzo precyzyjne wyniki.

Urządzeniem, które zdecydowanie ułatwia wykonywanie różnorodnych prac pomiarowych, jest suwmiarka. Jednym z coraz częściej stosowanych typów tego urządzenia jest suwmiarka elektroniczna, które zapewniają bardzo precyzyjne wyniki. Używanie suwmiarek elektronicznych nie jest niczym trudnym, jednak należy wiedzieć, w jaki sposób odpowiednio zastosować ten mechanizm, aby uzyskać wiarygodne rezultaty. W tym artykule skupimy się na specyfice suwmiarek, a także podpowiemy, na jakie aspekty zwracać uwagę podczas doboru suwmiarki.

 

Specyfika i dobór odpowiedniej suwmiarki elektronicznej

Suwmiarka elektroniczna może być wyposażona w jeden z mechanizmów - indukcyjny lub elektrodowy. W przypadku suwmiarek z mechanizmem indukcyjnym wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej, która pozwala obliczyć odległość czujnika od położenia początkowego. Wyniki pojawiają się na cyfrowym wyświetlaczu. Z kolei mechanizm elektrodowy wykorzystuje grupy elektrod zlokalizowanych w odpowiednich odstępach. Za sprawą przesunięć grzebienia pomiarowego w konsekwencji możliwy jest odczyt wyników. Podczas doboru określonej suwmiarki w pierwszej kolejności należy zastanowić się, czy zależy nam na urządzeniu przeznaczonym do zastosowań specjalistycznych czy też domowy. W przypadku domowego warsztatu sprawdzi się zakres pomiaru do ok. 150 mm. Oczywiście bez problemu spotkamy się również z urządzeniami nawet o dwa razy większym zakresie pomiarowym.

Wybierając odpowiednią suwmiarkę, warto zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego została wykonana. Najbardziej popularne są modele wykonane ze stali nierdzewnej. Zapewniają one trwałość i wygodę użytkowania, ale mogą rozszerzać się pod wpływem temperatur, co z kolei przekłada się na ewentualne błędy pomiarowe.

Warto również zwrócić uwagę na kalibrację i łatwość wyzerowania mechanizmu. Jest to dość istotny aspekt, szczególnie jeśli urządzenie wykorzystywane jest stosunkowo często. Przykładowo, niektóre modele wymagają rozłożenia w celu wyciągnięcia baterii. Bywa to dość uciążliwe i niekiedy może prowadzić nawet do zmniejszenia funkcjonalności urządzenia, czy nawet przypadkowych uszkodzeń obudowy.