Wybór suwmiarki: elektroniczna czy analogowa

Suwmiarka to narzędzie, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie. Jest to uniwersalny przyrząd do wykonywania pomiarów wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów i ich głębokości. Co ważne, wyniki określane są z dokładnością do setnych części milimetra.

Suwmiarka to narzędzie, którego zdecydowanie nie powinno zabraknąć w żadnym warsztacie. Jest to uniwersalny przyrząd do wykonywania pomiarów wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych przedmiotów i ich głębokości. Co ważne, wyniki określane są z dokładnością do setnych części milimetra. Aby suwmiarka rzeczywiście przysłużyła się nam podczas realizowanych prac warsztatowych, konieczny jest dobór odpowiedniego modelu. Spośród różnych typów przyrządów możemy dokonać podziału na dwa podstawowe grupy: suwmiarki elektroniczne i tzw. analogowe. Który rodzaj okaże się bardziej przydatny i kiedy?

 

Zalety zastosowania suwmiarek elektronicznych

Podstawową zaletą elektronicznych suwmiarek jest wygodny, szybki i prosty odczyt pomiarów, gdyż wynik wyświetla się na wyświetlaczu cyfrowym. Przyrządy elektroniczne pozwalają na odczyt pomiarów zarówno w milimetrach, jak i calach, co również bywa bardzo często przydatne dla użytkowników.

Suwmiarki elektroniczne działają za sprawą mechanizmu indukcyjnego lub elektrodowego. W pierwszym przypadku wykorzystywane jest zjawisko indukcji elektromagnetycznej, które pozwala obliczyć odległość czujnika od położenia początkowego. Z kolei mechanizm elektrodowy bazuje na grupach elektrod znajdujących się w odpowiednich odstępach. Podczas dokonywania pomiarów grzebień pomiarowy przesuwa się względem tych elektrod, przyczyniając się do cyklicznej zmiany ich pojemności i umożliwiając odczyt wyników.

Używanie suwmiarki elektronicznej jest bardzo proste. Po włączeniu urządzenia i rozsunięciu szczęk pomiarowych należy przyłożyć je do elementu, który mierzymy, stopniowo dociskając rozstaw szczęk, aby krawędzie dokładnie do niego pasowały. Szczęki powinny przylegać prostopadle do mierzonej powierzchni.

 

Kiedy warto użyć suwmiarki analogowej?

Chociaż suwmiarki elektroniczne zdobyły sobie sporą popularność, to jednak wersje analogowe nadal znajdują zastosowanie. Ich zaletą jest bardzo prosta budowa. Dzięki temu są one praktycznie niezniszczalne i działają bezawaryjnie. Używanie tych suwmiarek jest równie proste co elektronicznych. Jeśli nie potrzebujesz odczytu pomiaru na wyświetlaczu, a suwmiarki używasz od czasu do czasu do podstawowych zastosowań, analogowe urządzenie może okazać się wystarczającym rozwiązaniem.